Ölkə vətəndaşları Həccə ziyarətinə yalnız bir dəfə gedə biləcək
Gülər Əhmədova ziyarətə yollanıb
Səudiyyə Ərəbistanından Həcc ziyarətinə gedənlərə xəbərdarlıq
Məkkədə Məscidül-Həram və Mədinədə Məscid-i Nəbəvidə ibadət edən milyonlarla müsəlman dünən gecə Qurani-Kərimin tilavətinə şahid olub. Rəhmanın qonaqları müqəddəs Ramazan ayının 29-cu gecəsində mənəvi rahatlıq və əmin-amanlıq mühitində işa və təravih namazlarını qılıblar.
Rəhmanın qonaqları səhər tezdən Məscidül-Hərama və ona gedən yollara axışıblar. Səudiyyə Ərəbistanı hökumətinin göstərdiyi xidmətlər və rəhbərliyin nəzarəti və monitorinqi altında həyata keçirilən layihələr sayəsində iki milyon yarımdan çox insan öz dini vəzifələrini rahat və təhlükəsiz şəkildə yerinə yetirə bildi.
Rəhmanın qonaqları dinclik və əmin-amanlığın hökm sürdüyü mənəvi atmosferdə asanlıqla və təhlükəsiz şəkildə namazlarını qılırdılar. (SPA) İki Məscid-i Haram İşləri Baş İdarəsi bütün enerji və resurslarını inteqrasiya olunmuş iş sistemi və aidiyyəti orqanlarla birgə koordinasiya vasitəsilə Rəhmanın qonaqlarını qarşılamaq və onları təvaf sahəsinə (matafına) yönəltmək üçün səfərbər etdi, əlillər və yaşlılar üçün giriş yolları düzəldilib.
Məscid-i Nəbəvinin həyətləri səhər saatlarından ibadət edənlər və ziyarətçilərlə dolu idi. Xətlər bütün yollara qədər uzanırdı. İki Məscid-i Haram İşləri Baş İdarəsi Məscid-i Nəbəvini tam şəkildə hazırlayıb və ibadət edənlərin və ziyarətçilərin təhlükəsizliyini və rahatlığını qorumaq, onların dinc vaxt keçirmələri üçün bütün lazımi tədbirləri görüb.
İki Müqəddəs Ocağın İşləri üzrə Baş İdarə, müvafiq orqanlarla birlikdə, İki Müqəddəs Olan Məsciddə və onların həyətlərində izdihamı idarə etmək, insanların sərbəst hərəkət etmələri üçün aydın yollar ayırmaq və ziyarətçilərin müxtəlif dillərdə suallarını cavablandırmaq üçün təlim keçmiş bələdçi qrupları təmin edəcək “Piyada Bələdçiləri” təşəbbüsünü işə salmaq üçün planlar hazırlayıb.
Baş İdarə planı maksimum əməliyyat və assimilyasiya qabiliyyəti ilə həyata keçirmək və işin həyata keçirilməsində müvafiq orqanlarla inteqrasiyaedici rol oynamaq üçün təcrübəli və səlahiyyətli insan resurslarından istifadə etmişdir. Baş Müdirlik Rəhmanın qonaqlarına ən yaxşı xidmətlərin göstərilməsinə, obyektlərin idarə edilməsində və istismarında ən yüksək keyfiyyət standartlarının təmin edilməsinə sadiqliyini vurğuladı.