Şurada sektora aid aktual məsələlər müzakirə edildi
Azərbaycan QHT-ləri 2 gün ərzində 761 təşkilat məktub göndərib
«ATƏT PA-nın növbəti iclaslarında Bakı Qrupunun gələcək fəaliyyəti müzakirə olunacaq»
Eldar İbrahimli: «Onlar da bunu çox yüksək qiymətləndirdilər»
«Azərbaycanın bu sessiyaya ev sahibi seçilməsi təsadüf deyil»
Beynəlxalq ekspertlər Vilnüsə toplaşıb
«Ukraynanın güclü bir liderə ehtiyacı var»
«Bütün bu münaqişələrin hamısı saxta referendum keçirməklə başlayıb»
«Onlar düşdükləri vəziyyətdən çıxa bilməyəcək»
ATƏT PA-nın vitse-prezidenti, Azərbaycan Milli Məclisinin deputatı Azay Quliyev qurumun siyasi məsələlər və təhlükəsizlik üzrə ümumi komitəsinin Berlində keçirilən iclasında həmkarlarını regional təhlükəsizlik məsələlərində etimadın möhkəmləndirilməsi üzrə dialoqu intensivləşdirməyə çağırıb.
Modern.az xəbər verir ki. A.Quliyevin sözlərinə görə, silahlanma üzərində nəzarət barədə istənilən danışıq münaqişələrin ilkin səbəbi nəzərə alınmaqla aparılmalı, ümumi kontekstdən ayrı-ayrı elementlər çıxarılmamalıdır.
“Etimad çatışmazlığı hər hansı mexanizmin olmaması və ya görülən tədbirlərin azlığından deyil, ayrı-ayrı dövlətlərin bütün sənədlərdə, o cümlədən ATƏT-in sənədlərində də əksini tapan beynəlxalq hüququn normalarına aşkar məhəl qoymamasının nəticəsidir. Əsrin dörddəbirindən çoxdur ki, biz regionumuzda suverenliyin və ərazi bütövlüyünün pozulduğunu müşahidə edirik. Bir çox münaqişələrin əsasında elə bu cür pozulma dayanır”, - deyən Azay Quliyev Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsini buna əyani nümunə kimi göstərib.
Deputat Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal edilmiş ərazilərində qeyri-qanuni təlimlərini və Ermənistanın bu ərazilərdə öz hərbi cəbbəxanasını, o cümlədən 45 minlik işğalçı hərbi bölməsini beynəlxalq monitorinqdən gizlətməsi barədə müəyyən edilmiş faktları xatırladıb. “Bu, regional təhlükəsizliyə ciddi təhdiddir”, - deyə Azay Quliyev vurğulayıb.