SOCAR and-aman edir ki, ...
Almaniya şəhərlərində dizellə işləyən avtomobilləri qadağan edəcəklər
Ali Məhkəmə havaya atılan tullantı qazların çoxalması səbəbindən qərar verdi
Ötən gün Azərbaycanda benzinin qiymətinin qalxması haqda xəbər yayılıb. ANS PRESS bu xəbərin nə dərəcədə həqiqətə uyğun olub-olmamasını müəyyənləşdirib.
Yanacaq doldurma məntəqələrindən verilən məlumata görə, Aİ-98 markalı benzinin qiyməti aşağı düşüb.
Qeyd edilib ki, Aİ-98 markalı benzinin satış qiyməti 1,5 manatdan 1,03 manatadək ucuzlaşıb.
YDM-dən həmçinin söyləyiblər ki, ölkədə yeni 95-Premium markalı benzinin satışı həyata keçirilir. Bu gündən satışa çıxarılan bu marka benzinin qiyməti isə 1 litr üçün 0.93 qəpik həcmində müəyyən olunub. Yeni növ benzinin «Avro-4» standartlara uyğun olduğu qeyd edilir.
Digər Aİ-92 və Dizel markalı yanacaqların qiymətində isə dəyişiklik yoxdur.
Xatırladaq ki, Azərbaycan Respublikası Tarif (qiymət) Şurasının 2 dekabr 2013-cü il tarixində keçirilmiş iclasında Aİ-95 benzinin pərakəndə satış qiyməti 1 litr üçün 80 qəpik, Aİ-92 və Aİ-80 markalı avtomobil benzininin pərakəndə satış qiyməti 1 litr üçün 70 qəpik, dizel yanacağının pərakəndə satış qiyməti 1 litr üçün 60 qəpik səviyyəsində müəyyən edilmiş, bəzi neft məhsullarının yeni topdansatış qiymətləri təsdiq olunub.