NATO-dan Rusiyaya xəbərdarlıq
Putin Rusiyaya yaxşı baxıbmı?
Nəhayət, bu da bəzi həqiqətləri dərk etməyə və etiraf etməyə başladı...
Söhbət rusiyalı ekspert Yevgeni Satanovskidən gedir. Qatı ermənipərəst mövqeyi ilə fərqlənən və Türkiyə ilə Azərbaycana dərin nifrət hissi bəsləyən Y.Satanovskinin son açıqlaması bir sıra maraqlı məqamları ilə diqqəti cəlb edir. Onun etirafları yarımçıq olsa da, amma əhəmiyyətlidir.
Y.Satanovski belə deyib: “Laçın yolunda baş verənlərlə bağlı sual ilk növbədə Ermənistan Baş naziri Nikol Paşinyana ünvanlanmalıdır. Ona Qarabağ, Rusiya ilə münasibətlər, KTMT lazımdırmı?
Ermənistan bundan sonra təkcə Qarabağı yox, öz dövlətçiliyini də itirsə, bunun günahı Paşinyanı rəhbər seçənlərdədir. Paşinyanın yerinə Ermənistanı heç kim idarə etməyəcək, o cümlədən Putin də onu Moskvadan devirməyəcək. Biz SSRİ deyilik.
Paşinyan Rusiyanı çətin vəziyyətdə qoymaq istəyir. Sabah fransızlar və amerikalılar söz versələr ki, hər şey yaxşı olacaq, o zaman Paşinyan məmnuniyyətlə Rusiya sülhməramlılarından xilas olar. Onun addımları erməniləri bu prosesə aparır. Lakin belə vəziyyətdə Qarabağ olmayacaq. Üstəlik, bundan sonra Ermənistanın varlığı da sual altına düşür.
2020-ci il müharibəsində Ermənistanın üzləşdiyi təhlükəsizlik problemlərinin əsas səbəbkarı məhz İrəvandır. Ermənistanın adekvat tərəfdaşa sahib olmadan erməniləri qoruması çox çətindir. Digər tərəfdən, Ermənistanda Rusiyanın onlara lazımi hərbi-siyasi dəstəyi göstərməməsindən narazıdırlar.
Baxın, indi Rusiya ərazisinə zərbələr endirilir. Rusiya Ermənistandan hansı yardımı alıb?
Yaxşı, Ermənistanda səfərbərlik elan edilib? Erməni diasporu hərbi texnika və silaha neçə milyard pul xərcləyib?
Cavab verirəm: Rusiyanın verdiklərindən iki dəfə az.
Biz bunun qarşılığını rəsmi İrəvan və erməni küçələrindən xoş olmayan şərhlərlə almışıq.
Rusiya İrəvana dəstək vermədiyi gün Ermənistan qalmayacaq. Bu fakt Ermənistanda kiməsə aydındır? Ermənistan mövcud olmayacaq”.