İngiltərədən Rusiyanın qovduğu diplomatlara misli ilə cavab
Rus casusların agentlər hədəfdə olan jurnalist İŞİD üzvü kamikadzedən istifadə etmək istəyib
Rusiya İngiltərə səfirliyinin iki əməkdaşını deportasiya edəcək
İngiltərə hökumətinin planına görə, işçilərin işəgötürənlər tərəfindən daim narahat edilməməsi və ofisdən kənarda işləməyə məcbur edilməməsi hədəflənib.
Ölkənin Baş Nazirliyi iş saatları xaricində işdən tamamilə ayrılmağın məhsuldarlıq və ölkə iqtisadiyyatı üçün faydalı olduğunu açıqlayıb.
BBC-nin diplomatik müxbiri Cennifer MakKirnanın sözlərinə görə, nazirlər iş ilə əlaqələrin kəsilməsinin hüquq kimi tanındığı İrlandiya və Belçika kimi ölkələrdə modelləri araşdırırlar. Buna uyğun olaraq, məqsəd işçilərin işəgötürənlər tərəfindən daim narahat edilməməsini və ofisdən kənarda işləməyə məcbur edilməməsini təmin etməkdir.
Baş Nazirlik Aparatının sözçüsü qalan işçilərin qorunacağını bildirərək, “İşəgötürənlər motivasiya və məhsuldar olmaq üçün işçiləri ilə əlaqələrini kəsmək lazım olduğunu görəcəklər. Həmişə işə hazır olmaq məhsuldarlığa zərər verə bilər”, – deyib.
Mütəxəssislərin fikrincə, əmək haqqının və yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün məhsuldarlığın təmin edilməsi çox vacibdir. Beləliklə, iş və iş həyatı arasındakı sərhədlərin qeyri-müəyyənləşməsinin qarşısını almaq istənir.
Hökumətin planlarında müxtəlif şirkətlərin, müxtəlif missiyaların ola biləcəyi də nəzərə alınıb.
İrlandiyada işəgötürənlərin işçilər və həmkarlar ittifaqı ilə birlikdə şirkət siyasəti olaraq işdən çıxmaq hüququna malik olması nəzərdə tutulur. Müvafiq olaraq, işçilərə iş vaxtından kənarda necə çatmaq lazım olduğuna dair qaydalar müəyyən edilir.
Belçikada 20-dən çox işçisi olan şirkətlərin işdən çıxma müqavilələrini həyata keçirməsi gözlənilir.
Böyük Britaniyada bu təcrübə hakim İşçi Partiyasının işçilərin hüquqları ilə bağlı təklif edəcəyi islahatlar paketinin bir hissəsi olacaq. Şərtlər pozularsa, işçilər məhkəməyə müraciət edə bilərlər.