İnkişaf etməkdə olan ölkələrin borcu 17 il ərzində 4 trilyon dollardan 12 trilyona yüksəlib
FED faiz dərəcələrini sabit saxladı
İstanbul birjasında bir gündə iki dəfə elektrik açarı işə salınıb
Bankın qərarı İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinə (İBB) qarşı əməliyyatdan sonra Borsa İstanbulda müşahidə edilən kəskin enişdən sonra verilib.
ABŞ-ın investisiya bankı “Morgan Stanley” bu gün İstanbul birjasının üzvlüyünü ləğv etmək qərarına gəlib.
Qurumun Borsa İstanbuldan çıxması İctimaiyyəti Məlumatlandırma Platformasından (KAP) açıqlanıb.
“Əməliyyat lisenziyalarından tamamilə imtina ərizəsi Kapital Bazarı Şurası tərəfindən təsdiqlənən və Dar Səlahiyyətli Broker Firması Sertifikatı ləğv edilən “Morgan Stanley Securities Inc”. (Üzv Kodu: MSI), Birja İdarə Heyətimizin 12/03/2025-ci il tarixli qərarı ilə Birja üzvlüyündən çıxarılıb”.
Qərar birjaya İstanbulda İBB-yə qarşı əməliyyatdan sonra müşahidə edilən kəskin enişdən sonra verilib.
İstanbul Bələdiyyə Başçısı (İMM) Əkrəm İmamoğlu və onunla birlikdə 100-dən çox adamın saxlanılması qərarından sonra İstanbul birjası çərşənbə günü yüzdə 6,87 azalma ilə başlayıb. Açılışda indeks 741 bənd itirərək 10 060,48 punkta düşüb.
“BIST-100” indeksi 741 bənd azalaraq 10.060,48 bənddən ticarət etdikdən sonra İstanbul birjası açılışında elektrik açarı tətbiq edilib.
"Saat 09:55:19-a olan məlumata görə, İndekslə əlaqəli elektrik açarı işə salınıb və əməliyyatlar Səhmlər Bazarındakı bütün əməliyyat xətlərində, Fyuçers və Opsionlar Bazarında (VIOP) səhm və pay İndeksi əsaslı müqavilələrdə və Borc Qiymətli Kağızlar Bazarında (BAP) müvəqqəti olaraq dayandırılıb".
Borsa İstanbul saat 10:30-dan etibarən təkrar ticarətə açılıb.
Avro, dollar və qızılda rekord artım
Günə 40,2140 lirə ilə başlayan avro məzənnəsi 44 lirənin üzərinə qalxaraq yeni rekord səviyyəsini sınayıb. Dolların qiyməti ilk dəfə 41-i keçib.
Dollar 41,64, avro isə 44,88-ə yüksəlib.
Qram qızıl 4000 lirəyə yüksələrək rekord qırıb.