Qızılın qiymətində daha bir rekord
İki FED rəsmisinin gömrük vergisi ilə bağlı açıqlamaları
ABŞ-ın avtomobil tarifləri qızılın qiymətinin yeni rekorduna səbəb olub
Bu həftə İstanbul birjasında (“BIST 100”) müşahidə edilən eniş sürəti həftənin son ticarət günündə də təsirli oldu.
“BIST 100” indeksində gündəlik eniş yüzdə 5-ə çatdı. Bundan sonra elektrik açarı işə düşüb. Birjada fasiləsiz ticarət saat 11:22-də bərpa edilərkən, eniş sürətlə yüzdə 7 olub və bundan sonra ikinci elektrik açarı işə düşdü.
Birjada fasiləsiz ticarət saat 11:57-də bərpa olunub. Göstərici istiqraz faizi yüzdə 41,23 ikən, Türkiyənin risk mükafatı 296 baz bəndinə yüksəlib.
Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı (TCMB) 20 milyard lirə dəyərində 2 aylıq TL əmanət almaq üçün tender açdığını açıqlayıb. Bank, həmçinin 20 milyard lirə bir həftə və bir aylıq lirə əmanət alqı-satqı tenderi və 480 milyard lirəlik mart 24-nə vədəli əmanət tenderi açıb.
TCMB dünən türk lirəsinə dəstək üçün bir sıra addımlar atacağını açıqlayıb. Türk lirəsi ilə hesablaşmalı valyuta satışı əməliyyatlarına başlayan Mərkəzi Bank müxtəlif müddətlərdə TL depozit alışı hərracları təşkil edib. Qəfil aralıq toplantısı keçirən Türkiyə Cümhuriyyəti Mərkəzi Bankı lirəni dəstəkləmək və valyutanın qəfil ucuzlaşmasının inflyasiyaya təsirini azaltmaq üçün bir gecəlik borclanma faizini 2 bənd artıraraq 46 faizə çatdırıb. Ayrı bir açıqlamada, TCMB maliyyə bazarlarında baş verənləri nəzərə alaraq 1 həftəlik repo hərraclarını müvəqqəti olaraq dayandırdığını açıqlayıb.
BBVA-nın (Banco Bilbao Vizcaya Argentaria – İspaniya bankı) Yaxın Şərq və Şimali Afrika üzrə strategiya direktoru Tufan Comert, “Türkiyə bazarlarında baş verən son təlatümlər faiz dərəcələri və ya inflyasiya ilə bağlı deyil, bütünlüklə yerli siyasi hadisələrlə əlaqəli olduğundan, TCMB-nin dünənki addımı xarici investor axınına qarşı təsirli olmaya bilər, əgər daha çox xəbər axını olsa, investorların TL-yə olan inamını artıracaq. Bu da TL-nin cazibəsini yenidən artıracaq, yerli investorların buna (ilin əvvəlindən etdikləri kimi) reaksiya verib-verməyəcəyi və xarici valyutaya keçmək əvəzinə TL-də qalıb-qalmayacağı hələ ki, bəlli deyil”, – deyib.