Rusiya Azərbaycanla hansı sazişi imzalamaqdan çəkinir?
2018-ci ildə 1 faizə yaxın azalma var
Rusiyanın siyasətində separatizmə dəstəyin davam edəcəyi sübut olundu
Latviyanın baş naziri Krişyanis Karinış çərşənbə günü ölkənin maliyyə sektorunda nəzarəti gücləndirən üç göstərişə imza atıb.
Karinış fevralın 20-i mətbuat konfransı zamanı “Maliyyə sektorundakı öncəki kosmetik təmir kifayət deyil, kapital təmir lazımdır”, deyə bildirib. Latviyanın baş naziri bildirib ki, onun tərəfindən irəli sürülən Latviya maliyyə sektorunda nəzarətlə bağlı islahat 4 bənddən ibarətdir.
Son illərdə Latviyanın bank sektorunda korrupsiya və çirkli pulların yuyulması ilə bağlı bir neçə skandal olub. Rüşvət almaqla bağlı Latviya Bankının rəhbəri İlmar Rimşeviç həbs olunub. Eyni zamanda ABŞ hökuməti çirkli pulların yuyulması cinayətində Latviyanın ən böyük banklarından olan ABLV Bankı ittiham edib. Avropa Mərkəzi bankı ilk öncə ABLV bankın maliyyə əməliyyatlarını məhdudlaşdırsa da, sonradan baş verən qalmaqal fonunda bankın likvidasiyası haqqında qərar qəbul edib.
Bundan əlavə çirkli pulların yuyulması ilə bağlı “Danske Bank” və “Svedbank” qalmaqalı da Baltikyanı digər ölkələri kimi Latviyadan yan keçməyib.
Bütün bu skandalların fonunda keçən ilin may ayından etibarən Latviyada çirkli pulların yuyulması ilə mübarizədə sərt qanun qüvvəyə minib. Qanun xüsusilə banklara saxta şirkətlər və riskli müştərilərə xidmət göstərməyi qadağan edib.
Latviyada iş quran bir sıra Rusiya şirkətləri bu cür riskli müştərilərdəndir.