Dünyadakı vəziyyət 1930-cu illəri xatırladır ...
Yaxud Maltadakı gəmidə taleyi həll olunan Avropa
Orta məktəblərin rəhbərliyi – Müasir çağırışlar və işlərin görülməsi yolları
ABŞ müharibələr zamanı SSRİ-yə daha çox yardım edib ya Ukraynaya?
Stalin Leninin yəhudi əsilli olmasını niyə gizlədib?
Latviyada “Georgi lenti” keçmiş SSRİ-nin, onun respublikalarının və faşist Almaniyasının bayraqlarından, gerblərindən və himnlərindən, işarə və simvollarından istifadə qadağandır. Qadağanın pozulmasına görə fiziki şəxslər 350 avro, hüquqi şəxslər isə 2900 avro ərimə olunurlar.
Litvada “Georgi lenti”, eləcə də “Z” və “V” işarələri qadağan edib. Bu simvollarının təbliği, yayılması və ya nümayişi qadağan edilməklə yanaşı qanunun tələblərinə əməl etməyən fiziki şəxs üç yüz avrodan yeddi yüz avroya qədər, hüquqi şəxs isə altı yüz avrodan min iki yüz avroya qədər cərimələnəcək.
Estoniyada da “Georgi lenti” qadağa edilib. Qadağanın pozulmasının qarşısı polis tərəfindən alınacaq. “Georgi lenti”nin, Z və V hərflərinin nümayişinə görə fiziki şəxslər 1,2 min avro, hüquqi şəxslər 32 min avro çərimə müəyyən edilib.
Moldovada “Georgi lenti” lenti və kommunist ideologiyaları və simvolları faşist simvolları ilə eyniləşdirilib. Qanunun tələblərini pozan fiziki şəxslər 243 dollardan 486 dollara qədər, hüquqi şəxslər isə 1621 dollara qədər cərimə olunucaq.
“Georgi lenti” Gürcüstan və Qazaxıstanda da qeyri-rəsmi şəkildə qadağan edilib.
BMT Baş Assambleyası 8 və 9 may tarixlərini Anım və Barışıq Günləri elan edib. Üzv dövlətlərə, qeyri-hökumət təşkilatlarına və ayrı-ayrı şəxslərə bu günlərdən birini və ya hər ikisini İkinci Dünya Müharibəsinin bütün qurbanlarının xatirə günü kimi qeyd etməyi tövsiyə edib.
“Georgi lenti”nin yalnız Belarus və Ermənistanda hörməti var. Belarus-Rusiya münasibətlərindən danışmağa ehtiyac yoxdur. Rəsmi İrəvanın isə Kremlin vassalı, dövlətinin isə Rusiyanın forpostu olması bütün dünyaya məlumdur.
Azərbaycanda da bəzi səlahiyyətlilər özfəaliyyətlə məşğuldurlar. Bakının (mərkəzində) Nəsimi rayonu Süleyman Rüstəm küçəsi 31 ünvanında yerləşən 164-saylı orta məktəbin direktoru Kəmalə Qədirova səlahiyyətlərini aşaraq şagirdlərin yaxasına “Georgi lenti” yapışdırıb. Bunu təşkil edən xanım Təhsil Nazirliyinin Aparat rəhbərinin müavini, o cümlədən Apelyasiya Şurasının üzvü Fərzəli Qədirovun həyat yoldaşıdır.
Belə tədbirlər Azərbaycanın Rusiyadan asılı olduğu təəssüratını yaradır. Bunların qarşını almaq üçün isə Təhsil Nazirliyi heç bir tədbir görmür.