Şirkət ötən illə müqayisədə iki dəfə artıq məbləğ əldə edib
ABŞ-ın süni intellekt şirkəti “OpenAI”nin 300 milyard dollar dəyərində 40 milyard dollar maliyyə vəsaiti topladığı bildirilir.
“ChatGPT” süni intellekt alətinin yaradıcısı şirkət elan edib ki, süni intellektin (AI-YZ) gələcək inkişafı üçün 300 milyard dollar dəyərində 40 milyard dollar yeni maliyyə vəsaiti əldə edib.
Beləliklə, “OpenAI” 2024-cü ilin oktyabrında 157 milyard dollar dəyərində 6,6 milyard dollar topladığı əvvəlki maliyyələşdirmə dövriyyəsinin dəyərini iki dəfə artırıb. Eyni zamanda, 40 milyard ABŞ dolları məbləğində yeni maliyyələşdirmə rekord səviyyəyə çatmış ən böyük özəl texnoloji maliyyələşdirmə mərhələsidir.
300 milyard dollarlıq qiymətləndirmə “OpenAI”ni dünyanın ən yüksək qiymətli özəl şirkətləri sırasına qoyur.
Maliyyələşdirmə raunduna vençur kapitalı firması və texnologiya investoru “SoftBank” rəhbərlik edib. “Microsoft” aktiv menecerləri “Coatue”, “Altimeter” və “Thrive” da investorlar arasında idi.
Süni intellekt sahəsində texnoloji liderlik uğrunda bir çox şirkətlərlə, xüsusən də ABŞ və Çindən olan şirkətlərlə rəqabət aparan “OpenAI”, həmçinin 22 yanvarda süni intellekt infrastrukturunu inkişaf etdirmək üçün “Ulduz qapısı” adlı 500 milyard dollar dəyərində özəl sektor investisiya layihəsində iştirak edəcək.