Filoloq, prorektor və Amerika ədəbiyyatı üzrə mütəxəssis …
“Xaç atası” romanı əsasında cizgi filmi çəkilsə, ...
Millət vəkili həyəcan təbili çalır
Azərbaycanda xarici ölkə vətəndaşı olan soydaşların üzərindən əcnəbi statusunun götürülməsi planlaşdırılır. Milli Məclisdən APA-ya verilən məlumata görə, bununla bağlı artıq ikinci oxunuşda qəbul olunan və üçüncü oxunuşda müzakirəyə hazırlanan yeni Miqrasiya Məcəlləsində xüsusi müddəa əlavə olunacaq.
Məcəllənin 6, 15, 16 və 17-ci maddələrində xarici ölkə vətəndaşı olan azərbaycanlıların üzərindən əcnəbilərə tətbiq olunan müddəalar götürülərək onlara əcnəbi statusu verilməyəcək. Belə ki, məcəllədə əcnəbilərin ölkəyə gəlmək və ölkədən getmək, eyni zamanda miqrasiya uçotu ilə bağlı şərtlər xarici ölkə vətəndaşı olan azərbaycanlılar üçün tamamilə yumşaldılaraq yeni status kimi müəyyən olunacaq. Bura ölkədə yaşamaq üçün qeydiyyatın uzadılması, digər əcnəbilərdən fərqli olaraq, yeni əlavə hüquqi imtiyazların verilməsi və az da olsa, tətbiq olunacaq şərtlərin pozulduğu halda, nəzərdə tutulan cərimələrin daha az miqdarda olması daxildir.