ÜST-dən trans yağı xəbərdarlığı
Ekoloji fəlakətin fəsadları çox ağırdır
Hökumət isə belə bir problemin olduğunu qəbul etmək istəmir
«Heyvandarlıq sahəsində vəziyyətin ürəkaçan deyil»
HİV müalicəsində yeni mərhələ
Azərbaycanda durum necədir?
Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi 4000 nəfəri İnsanın İmmunçatışmazlığı Virusuna qarşı (İİV) müayinədən keçirib. Bu barədə virtualaz.org saytına Səhiyyə Nazirliyindən məlumat veriblər.
Xəbərdə deyilir ki, nazirliyin dəstəyi və Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının təşəbbüsü ilə 1 dekabr - Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günü, eləcə də «Avropa İİV-ə testləşmə həftəsi» ilə bağlı aksiyalar keçirilir. Park bulvar, Metropark Ticarət mərkəzində, Bakı Texniki Kolleci, Mingəçevir Politexnik İnstitutu, Azərbaycan Texniki Universiteti, Gəncə Dövlət Universiteti, ATU-nun Tədris Terapevtik Klinikası, Şəki Tibb Kolleci və regionların ictimai, mədəni-maarif ocaqlarında könüllülər müayinə olunub.
Bu aksiyalar zamanı könüllülərə pulsuz və anonim qaydada İİV-ə ekspress-testdən keçmək, 15 dəqiqə ərzində öz İİV statusunu (yoluxub-yoluxmadığını) müəyyən etmək imkanı yaradılıb.
Xatırladırıq ki, «Avropa İİV-ə testləşmə həftəsi-2016» Ümumavropa müayinə və maarifləndirmə kampaniyasında Avropanın 54 ölkəsindən 800-dən çox dövlət və ictimai təşkilatlar iştirak edib.
Respublika QİÇS-lə Mübarizə Mərkəzi «1 dekabr Ümumdünya QİÇS-lə Mübarizə Günü» ilə əlaqədar dekabrın 1-dən 10-dək müəssisə və təşkilatlarda İİV/QİÇS-lə bağlı müayinə aparacaq.