Azad Rəhimov: «Məsələ idmançının nə qədər qazanmasında deyil, ağlından və vətəndaş mövqeyindən asılıdır»
Molla rejimi mediası Azərbaycandakı idman bayramı haqqında nə yazır, nə danışır, nə də göstərir
«Tarixdə ilk dəfə keçiriləcək böyük tədbirin təşkilində ölkəmizə xarici şirkət köməklik göstəriləcək. Bu, irəli sürülən təkliflər arasından tender yolu ilə seçiləcək. Nəinki Azərbaycanda, hətta Avropada bu sahədə təcrübə olmadığından belə bir addım atılıb». Apasport.az saytının məlumatına görə, bu sözləri gənclər və idman naziri Azad Rəhimov keçirdiyi mətbuat konfransında deyib.
Rəhimov bildirib ki, idman növlərinə gəldikdə, hələlik 13 növ - həndbol, voleybol, reqbi, boks, cüdo, taekvondo, triatlon, atçılıq, badminton, kamandan oxatma, qılıncoynatma, kanoe və stolüstü tennis üzrə yarışların keçiriləcəyi dəqiqləşib. Daha 2 növün qeyri-olimpiya növü üzrə olması nəzərdə tutulub: «Biz karateni təklif etmişik. Çünki bu növ bizdə yaxşı inkişaf edib. Beynəlxalq Karate Federasiyasının prezidenti Antonio Espinozla da bu barədə söhbətimiz olub. Espinoz karatenin Avropa Oyunlarının proqramına salınmasına da müsbət yanaşır. Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki idman rəqslərini təklif edir. Düzdür, mən özüm də vaxtilə Azərbaycan İdman Rəqsləri Federasiyasının prezidenti olmuşam. Amma idman rəqsləri bu tədbirə nə dərəcədə uyğundur? Ona görə də proqrama qeyri-olimpiya növü üzrə şahmatın salınması mümkündür. Güləş, su İdman növləri, gimnastika tərəfindən də problem olmamalıdır. Atletika da hazırda bu məsələni ölçüb-biçir. Ümumilikdə 19 idman növünün olması istisna deyil. Bütün növlərin sayına və tərkibinə 2013-cü il martın sonlarınadək aydınlıq gəlməlidir».