Türkiyə birjası son 17 ilin ən böyük düşüşünü yaşayıb
Türkiyədə İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin sədri Əkrəm İmamoğlunun diplomu “üfüqi köçürmə YÖK qərarlarına və qanunvericiliyin tələblərinə zidd” olduğu üçün ləğv edilib.
CHP-nin prezidentliyə namizədi olmaq üçün ilkin seçkilərə hazırlaşan İstanbul Böyükşəhər Bələdiyyəsinin (İBB) bələdiyyə sədri Əkrəm İmamoğlu gündəmdəki yerini qoruyur.
İmamoğluna qarşı davam edən “sənəd saxtakarlığı” istintaqında yeni bir iddia olub.
İstanbul Universiteti Kiprdəki Girne Amerikan Universitetindən İstanbul Universitetinə köçürmə zamanı YÖK hesabatlarının aşkar etdiyi qanun pozuntuları ilə bağlı araşdırmalara başlayıb.
Məktəblər arasında köçürmədə şübhəli davranış aşkar edilərkən, İstanbul Universiteti İmamoğlunun diplomunu ləğv etdi.
İstanbul Universiteti “köçürmə YÖK qərarlarına və qanunvericiliyin tələblərinə ziddir” səbəbiylə diplomun ləğvi qərarını verdiyini açıqladı.
Eyni müddət ərzində qanuna zidd keçən daha 28 nəfərin diplomu ləğv edilib. Bu barədə İstanbul Universitetindən verilən açıqlamada belə deyilir:
“Universitetimizin İdarə Heyətinin 18 mart 2025-ci il tarixli 61-ci iclasında qəbul edilmiş 3 saylı qərarla; Ali Təhsil Müşahidə Şurasının 17.02.2025-ci il tarixli və E-68918934-663.08[2024/519-04-R]-12 saylı “Araşdırma Hesabatı”nda və İstanbul Baş Prokurorluğunun İstintaq Komitəsinin qərarı ilə təsdiq edilmiş əlavədə əldə olunan nəticələrə uyğun olaraq, Ali Təhsil Şurası və qanunvericiliyin tələb etdiyi şərtlərlə, 1990-cı ildə Universitetimizin İş İdarəetmə Fakültəsinin İngilis dili proqramına nizamsız olaraq keçən və qeydiyyatı silinən 38 şəxsdən 10 nəfərin üfüqi köçürmə qərarları; Ali Təhsil üzrə Müşahidə Şurasının “Tədqiqat hesabatı”nda adı çəkilən şəxs də daxil olmaqla, qalan 28 məzunun üfüqi yerdəyişmə qərarları və həmin şəxslərin bu qərarlar əsasında aldıqları məzun və diplomları “məşğulluq” və “açıq-aşkar səhv” əsasları ilə geri alınmaqla ləğv edilir. Universitetimizin bütün fakültələrində aparılan üfüqi köçürmələrlə bağlı araşdırma və araşdırmaların davam etdirilməsi və bundan sonra lazımi iş və prosedurların qurulması qərara alınıb.
Qəbul edilən qərar və bu qərarın əsasını təşkil edən bütün məlumat və sənədlər dərhal İstanbul Baş Prokurorluğuna və YÖK-ə göndəriləcək.