Əli bəy Hüseynzadə (1864 - 1940)
«Hürriyyət!.. O nə qüvvədir ki, zehinləri, fikirləri, xəyalları, bəşərin bütün ruh və mənəviyyatını sövq edir!»
“Marketinq maşını” 01:02 | 27 mart 2025 | Cümə axşamı Məqaləyə 17 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
“Marketinq maşını”
Qalmaqalları ilə gündəmə gələn film büdcə gözləntisini qarşılaya biləcəkmi?
Disney Studiyasının 1937-ci ildə çəkilmiş klassik cizgi filmi “Ağbəniz və yeddi cırtdan” (“Snow White and the Seven Dwarfs”) filminin uyğunlaşdırılması, qalmaqallara baxmayaraq, nəhayət, bu həftə sonu kinoteatrlarda nümayiş etdirilir.
Mübahisə bilet satışına təsir edəcəkmi?
Təxminən 270 milyon dollara başa gəldiyi bildirilən “Ağbəniz” (“Snow White”), Polşa əsilli Reyçl Zeqleri baş rola seçdiyi üçün sosial mediada tənqidlərlə üzləşib.
Zeqler bu tənqidlərə qarşı özünü müdafiə edərkən klassik film haqqında da bəzi şərhlər edib. Bu müzakirələrin yaratdığı mənfi rəyin bilet satışına təsir etdiyi düşünülür.
Nəticədə Disney ötən şənbə günü baş tutan dünya premyerasını azaldıb və əsas medianı qırmızı xalıya dəvət etməyib. Bununla belə, studiya təqdimatdan əvvəl əsl ziyafətə çevrilən bir tədbir təşkil edib. Günortadan sonra verilən yeməklər, pulsuz şirniyyatlar, kokteyllər, Zeglerin pərəstişkarları ilə foto çəkdirdiyi anlar tədbirə rəng qatıb.
Kassa proqnozları gözlənilsə, “Disney”in canlı yayımda “Ağbəniz” adaptasiyası Şimali Amerikada 45 milyon dollardan 55 milyon dollara qədər açılışla başlasa, dünya üzrə 100 milyon dollardan çox gəlir əldə edə bilər.
Disney rəhbərliyi prosesi yaxından izləyir. Pandemiya və tətillər səbəbindən dəfələrlə təxirə salınan film, demək olar ki, dünyanın hər yerində nümayiş olunur.
Premyerada israilli aktrisa Qal Qadot və Reyçel Zeqlerin son dərəcə şən olduqları müşahidə edilib. Zeqler “Ağbəniz” dəfələrlə manşetlərə çıxıb, ən son Donald Trampın immiqrasiya siyasətini tənqid etdi.
“Müzakirələr öz əhəmiyyətini itirir” “Hollywood Reporter”in baş kino tənqidçisi Devid Runi filmi belə şərh edib: “Mark Vebbin canlı və dinamik adaptasiyasında bütün bu mübahisələr əhəmiyyətsiz olur. Erin Kressida Uilsonun ağıllı ssenarisi onu xilas etmək üçün cəngavər gözləyən şahzadənin klassik povestini atasının yolunu davam etdirə biləcək güclü lider olmaq istəyini nağıla çevirir”.
“IndieWire”dan Keyt Erbland film haqqında, “Hekayə həmişə mükəmməllik nümayiş etdirmir, lakin bu, göründüyündən çox daha əyləncəli bir filmdir. O, həm zəruri yeniləmələri, həm də orijinal hekayəyə olan sevgini balanslaşdıraraq klassik povestə enerjili və şirin şəkildə təqdim edir”.
“The Guardian”dan Peter Bradşou isə tənqidində sərt olub: “Bu film “Ağbəniz” mifinin lazımsız uyğunlaşmasıdır. Bu hətta Vikid-stil təkrarı da deyil, sırf kommersiya marketinq maşınıdır”.