Ermənistanın “Hraparak” qəzeti yazır ki, Nikol Paşinyan erməni soyqırımı, Ararat (Ağrı) dağı və digər bu kimi məsələlərlə antimilli bəyanatlar səsləndirir. Baş nazirin öz siyasi komandasının şərhinə görə, bu kimi bəyanatlar bir məqsəd güdür: Tayyib Ərdoğan İlham Əliyevi Ermənistanla sülh müqaviləsi imzalamağa təhrik etsin. Ermənistanın hakim Mülki Müqavilə Partiyasının 2026-cı ildə parlament seçkilərinə getməsi və qalib gəlməsi üçün bu, hava və su kimi lazımdır.
Bütün sorğular göstərir ki, indiki Ermənistan hakimiyyətinin populyarlıq reytinqi tarixi minimuma çatıb və vəd edilmiş sülh müqaviləsi imzalanmasa, iqtidarda olan Mülki Müqavilə Partiyasının hakimiyyətdə qalmaq şansı yoxdur. Əvvəlki seçkilərdə də Paşinyan seçicini sülh şüarları ilə aldadıb, müxalifətə qarşı əks-təbliğat apararaq xalqı müharibə ilə qorxudub. Deyib ki, müxalifət Azərbaycanla müharibə istəyir”.