100 ildir gözlədiyimiz arzu
Şuşadan Eçmiədzinə çağırış: “Nifrət son qoyun”
Türk dövlətləri ilə ticarət dövriyyəsi yüksəlir
“Ey ölümsüz türk milləti, titrə və özünə dön!”
Tacikistan, Qırğızıstan və Özbəkistan prezidentləri Emoməli Rəhmon, Sadır Japarov və Şavkat Mirziyoyevin üç respublikanın sərhədlərinin qovuşma nöqtəsinə dair saziş imzalamaları heç şübhəsiz ki, son günlərin ən önəmli hadisələrindən biridir.
Bu saziş uzun sürən danışıqlardan sonra ərsəyə gəlib. Son 30 ildə sözügedən üç respublika arasında dəfələrlə sərhəd toqquşmaları, milli-etnik zəmində münaqişələr baş verib. Həmin toqquşmaların, münaqişələrin “ssenari”si heç şübhəsiz ki, Kremldə cızılırdı.
Lakin şükürlər olsun ki, bu üç qonşu ölkə Rusiyanın cızdığı çərçivələri aşmağı və öz aralarında ortaq məxrəcə gəlib sərhəd ixtilaflarını birdəfəlik yoluna qoymağı bacardı.
Qeyd edək ki, imzalanma mərasimi Tacikistanın şimalındakı Soqd vilayətinin inzibati mərkəzi olan tarixi Xocənd şəhərində dövlət başçılarının görüşü çərçivəsində baş tutub.
Görüşün sonunda liderlər, həmçinin, “Əbədi dostluq haqqında” Xocənd Bəyannaməsini də imzalayıblar.
Beləliklə, Türküstanın ən yeni tarixində BÖYÜK SÜLH səhifəsi açılır.