hazırkı sədri xalq şairi Fikrət Qocadır. Fond Rəsul Rza Beynəlxalq Ədəbi
Mükafatını təsis edib. Mükafat hər il R.Rzanın anadan olduğu gün aktiv
yazıçı-şairlərin bir neçəsinə təqdim olunur. Daha sonra fond gənc yazarları
təltif etmək üçün «Ümid» ədəbi mükafatını təsis edib.
Xalq şairi Fikrət Qoca fondun fəaliyyəti barədə Modern.az-a xeyriyyə təşkilatlarından maliyyələşən fondun ədəbiyyat aləmində müəyyən işlər görməsinə etdiyi cəhdlərdən danışıb: «Fondun fəaliyyəti əsasən ədəbiyyat sahəsində yazıb yaradan insanlara, xüsusən də gənclərə dəstək üzərində qurulub. Fondun maliyyə imkanlarını da nəzərə alırıq. Çünki fondun xüsusi məşğul olduğu ticarəti-zadı yoxdur. Sadəcə xeyriyyə təşkilatlarının köməyi nəticəsində maliyyə məsələlərini həll edə bilirik. Fondun maliyyəsi hesabına 30-a yaxın yazıçı-şairin kitabını çap etmişik. Hər il Rəsul Rzanın anadan olduğu gündə, yəni mayın 19-da Beynəlxalq Rəsul Rza mükafatı ilə seçilən xarici və yerli yazıçı-şairləri təltif edirik. Xarici yazıçılardan bu mükafata Çingiz Aytmatov, Oljas Süleymanov kimi məşhurlar layiq görülüb. O cümlədən bizim yerli cavan, eləcə də yaşlı yazıçılar bu mükafatla təltif olunur. Başda Yazıçılar Birliyinin sədri Anar olmaqla fondun idarə heyəti həmin yazıçıları təyin edir. Biz o zamana mütləq onların yazılarını və uğurlarını gözdən keçiririk. Bu il ənənə daha aktiv şəkildə həyata keçiriləcək».