Beynəlxalq elmi konfransda maraqlı məruzələr dinlənildi
“Nəsimi” barədə bilinməyən gerçəklər
Yaxud Sultan Süleyman və Hürrəm Sultanın Nəsimi sevgisi
Şərq cəmiyyəti necə irəli çıxa bilər?
...Yaxud 1300 yaşlı Leyli və Məcnun sevgisi
Fazil Mustafa: «Sənət adamları arasında titul davası var»
Hacıbaba Hüseynov ilk dəfə televiziya ekranında görünəndə təqribən qırx yaşı varmış
Səddam Hüseyn dahi şairin məqbərəsini niyə sökdürdü?
Arif Buzovnalı: «Seyid Əzimin elə beyti var ki, yanımda desəydi onu güllələyərdim»
Ölkəmizdə “Nəsimi ili” elan olunması ilə əlaqədar tədbirlər çərçivəsində Rəşid Behbudov adına Dövlət Mahnı Teatrında “Nəsimidən Füzuliyə – Azərbaycan klassik poeziyasının dahiləri” mövzusunda ədəbi-bədii gecə təşkil edilib.
İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı (İƏT) Gənclər Forumu Avrasiya Regional Mərkəzi, Gənclər və İdman Nazirliyi, Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Dini Araşdırmalar Mərkəzinin dəstəyi ilə həyata keçirilən tədbirdə, eyni zamanda, bu ilin əvvəlindən gənc şairlər arasında elan olunmuş şeir müsabiqəsinə yekun vurulub, qaliblər mükafatlandırılıb.
Tədbiri Dini Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Natiq Rəhimov açaraq bu kimi müsabiqələrin klassik poeziyamızı gənclər arasında təbliğ etmək, daha yaxşı tanıtmaq və ənənələri qorumaq saxlamaq istiqamətində əhəmiyyətini qeyd edib.
Qəzəlxan şair Arif Buzovnalı Orta əsrlər Şərq irfan poeziyasında hər iki şairin – Nəsimi və Füzulinin yaratdıqları məktəb, eləcə də onların əsərlərinin poetik simvolları barədə danışıb.
Ü.Hacıbəyli adına Bakı Musiqi Akademiyasının professoru Tərlan Quliyev Nəsimi və Füzulinin Azərbaycan və Şərq poeziyasında oynadığı rol, hər iki şairin əsərlərinin özünəməxsusluqları barədə məruzə ilə çıxış edib.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, şair, yazıçı-dramaturq İlqar Fəhmi bu cür tədbirlərin keçirilməsinin Nəsimi və Füzuli irsinin təbliğində mühüm rol oynadığını söyləyib.
Daha sonra qaliblərin adları açıqlanıb. Birinci yeri Kamal Hüseynzadə, 2-ci yeri Vəlixan Abdullayev, 3-cü yeri isə Xəyal İsmayılov qazanıb.