Siyavuş Novruzov: «Bəzi imkanlı şəxslər siyasi partiyaları pulla alır»
MSK İqbal Ağazadənin şikayəti üzrə araşdırmaları dayandırdı
MSK-nın şöbə müdiri Türkiyədə yaşayacaq
Mərkəzi Seçki Komissiyası 50 nəfər işçini birbaşa təyin etməklə “Dövlət qulluqçusu” adı ilə işə götürüb. Bu barədə Hesablama Palatasının 2021-ci illə bağlı hesabatında qeyd edilib.
Hesabata əsasən, Kənar Dövlət Maliyyə Nəzarəti (KDMN) tədbiri nəticəsində müəyyən edilib ki, dövlət qulluğuna qəbul üzrə imtahanından və müsahibədən ibarət olmaqla müsabiqə əsasında və “Dövlət qulluğu haqqında” qanunun tələblərinə uyğun həyata keçirilməli olduğu halda, 50 nəfər işçi dövlət qulluğunun inzibati vəzifələrinə birbaşa təyin edilməklə dövlət qulluqçusu kimi işə qəbul olunub və onlara əməkhaqqı ilə yanaşı dövlət qulluqçuları üçün nəzərdə tutulmuş əlavələr ödənilib.
Qeyd olunan hal və dövlət qulluğuna qəbul qaydalarının pozulmasının dövlətin kadr potensialına mənfi təsir riski nəzərə alınaraq, göstərilən qaydada işə qəbul edilmiş şəxslərin hüquqi statusunun “Dövlət qulluğu haqqında” qanuna uyğunluğu ilə bağlı yaranmış məsələnin qiymətləndirilməsi üçün Milli Məclisə, Dövlət Qulluğunu İdarəetmə Şurasına və Dövlət İmtahan Mərkəzinə təkliflər göndərilib.