Musiqi salnaməmizə parlaq səhifələr yazan sənətkar
Görkəmli tarzən Əhməd Bakıxanovun 130 illiyi qeyd edildi
60 ilə dirijor pultu arxasında dayanan sənətkar bu dəfə orkestri zaldan izlədi
Ölümün hünəri varsa, Ağaxanın səsini də aparsın!
Azərbaycan Akademik Opera və Balet Teatrının dirijoru, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Əyyub Quliyevin rəhbərliyi ilə Vasiliy Safonov adına Rusiya Akademik Filarmonik orkestrinin silsilə konsertləri keçirilib. Milli.Az-ın məlumatına görə, konsertlər Rusiyanın Mədəniyyət Nazirliyi və Safonov adına Federal Akademik Filarmoniya tərəfindən təşkil olunmuşdur.
İyunun 12-dən 17-dək Cənubi Rusiyanın möhtəşəm Şalyapin və Skryabin adına salonlarında baş tutan konsertlərdə 4000-ə yaxın insan iştirak etmişdir. Dünya klassik musiqisinin parlaq nümunələrindən ibarət olan konsert proqramı musiqisevərlər tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır. Əyyub Quliyevin dirijorluğu altında Safonov Filarmonik orkestri dinləyicilərə P.Çaykovski, F.Şubert, C.Rossini və F.Divyenin musiqi aləminin və yaradıcılıq irsinin geniş təqdimatını həyata keçirtmişlər.