Vaşinqton və Tehran arasında nəbz və təhdid testi
İraq hökuməti husilərin Diyalada təlim düşərgələri iddiasını təkzib edib
İran 3 tərəfi dağ, 1 tərəfi okean əhatələnmiş çətin coğrafi ərazidə yerləşir
Azərbaycan səfirinin İran XİN-ə çağırılması gözlənilən idi. Onsuz da proses buna doğru gedirdi. İki ölkə arasında gündən-günə pisləşən münasibətlər fonunda tərəflərdən birinin və ya hər ikisinin qarşı tərəfin səfirini XİN-ə çağırıb xəbərdarlıq etməsini və ya nota verməsini gündən-günə yaxınlaşdıran olayları mütəmadi izləyirik.
Əslində iki ölkə arasında münasibətləri gündən-günə gərginləşdirən biz deyilik, İranın özüdür. İstər rəsmi Tehranın sözçüləri və deputatlar, istər SEPAH-ın lovğa generalları və Amuli kimi lotu mollalar, istərsə də İran mediası hər gün Azərbaycan əleyhinə aramsız olaraq qızışdırıcı, təxribatçı və hədələyici açıqlamalar verir, yazılar dərc edirlər. Bizsə bütün bu saçma-sapan ittiham və sayıqlamaların olsa-olsa yüzdə birinə cavab veririk.
Yəni ki, İranın bizim səfirimizi yox, bizim İran səfirini Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) çağırmağa, ona öz etirazımızı bildirməyə tam haqqımız çatır. Lakin İran tərəfi həmişə olduğu kimi yenə də “qara məni basınca, mən qaranı basım” prinsipi ilə hərəkət edərək diplomatik revanşa keçir.
Belə ki, Azərbaycan Respublikasının Tehrandakı səfiri Əli Əlizadə bu gün axşam saatlarında İran Xarici İşlər Nazirliyinə (XİN) çağırılıb.
İran mediasının verdiyi məlumata görə, səfirimizin XİN-ə çağrılmasına “Azərbaycan mediasında İran əleyhinə təbliğatın aparılması” səbəb kimi göstərilib.
Ancaq bu da çox yaxşı olardı ki, İranın xarici işlər naziri Əmir Hüseyn Abdullahiyan səfirimizi XİN-ə çağırtdırıb, “Azərbaycan mediasında İran əleyhinə təbliğatın aparılması”nı onun diqqətinə çatdırmazdan öncə öz ölkəsinin mətbuatında Azərbaycan Respublikasının ünvanına yağdırılan hərzə-hədyanlara, sərsəm açıqlamalara, iftira və təhqirlərə heç olmasa, ötəri bir nəzər salaydı.
Abdullahiyan isə ermənilər kimi davranıb İran mətbuatında Azərbaycan əleyhinə baş alıb gedən çirkabı, dezinformasiyaları, hədələri görməzdən gəlir. Çünki...
Çünki Azərbaycana, azərbaycanlılara, türk millətinə qarşı nifrət və qəzəb bu gün İranı idarə edənlərin gözlərini tutub. Onlar Azərbaycana qarşı əsəbi davranışlarını gizlədə bilmirlər və ya gizlətmək istəmirlər.
Fars-molla rejimi Azərbaycan” və “azərbaycanlı” sözlərindən o dərəcədə qorxur ki, onlar hal-hazırda Güney Azərbaycan türklərinə də qənim kəsiliblər. İran millisinin Azərbaycan əsilli sabiq futbolçusu Əli Daei barəsində ölüm hökmünün çıxarılması da bunun əyani sübutudur.
Molla rejimi veteran futbolçunu Məhsa Əmini adlı hicablı qızın öldürülməsinə qarşı etiraz aksiyalarında iştirak etməkdə günahlandırır.
Rejim o dərəcədə azğınlaşıb ki, Əli Daei ilə yanaşı, daha yüzlərlə etirazçının edam edilməsinə hazırlaşır.
Göründüyü kimi İslam adından çıxış edən bu ölkə üçün insan amilinin heç bir qədir-qiyməti yoxdur.