İranda tanınmış azərbaycanlı fəala hökm oxunub. APA agentliyinin məlumatına görə, Marağa İnqilab Məhkəməsinin birinci şöbəsi Mehdi Kuxiyanı hakimiyyət əleyhinə təbliğat aparmaqda günahlandıraraq bir il azadlıqdan məhrum edib. Hazırda Marağa həbsxanasında saxlanılan azərbaycanlı fəalın üzərində birillik həbs cəzası da var.
Azərbaycanlı fəal İran İslam İnqilabı Keşikçilər Korpusunun (SEPAH) təhlükəsizlik qüvvələri tərəfindən mayın 25-də Şərqi Azərbaycan vilayətinin Məlikan (Məlikkəndi) şəhərində öz evində tutulub. Mənzildə axtarış aparılıb, M. Kuxiyana məxsus noutbuk, mobil telefon, kitablar və bir sıra şəxsi əşyalar müsadirə edilib, azərbaycanlı fəalın özü isə döyülüb. M. Kuxiyanın “facebook”da açıq şəkildə fəaliyyət göstərdiyinə, şəhərin mərkəzi xiyabanındakı körpüdən “Urmiya gölü quruyur” plakatı asdığına və həmin şəkli öz səhifəsində yaydığına görə həbs edildiyi bildirilir.