Rusiyanın Ukraynada bataqlığa düşməsi aydın görünür, əgər ağılları çatıb onları bu bataqlığa itəliyənləri görmədilərsə, öz günahlarıdır, indi də çapaladıqca daha dərinə batırlar – Ukraynaya “SSRİ”ni bərpa edəcəyi xülyası ilə girən Rusiya artıq MDB-nin, KTMT-nin dağılmasının da əsasını qoydu.
KTMT-nin oyuncaq, mənasız qurum olduğu, de-facto işlək institut olmadığı ilk Ermənistanın həyasızlığından sonra üzə çıxdı, indi isə Rusiyanın özü tərəfindən bilmədən də olsa “qətl” edilir – KTMT-nin nizamnaməsinə görə təşkilata üzv dövlətlərin ərazi bütövlüyünə təhdid yaranarsa, ərazi bütövlüyü pozularsa, ərazisinə hücum olarsa bütün ölkələr təcavüzə uğrayan ölkəyə yardım etməli, həmin üzv ölkə tərəfindən savaşa daxil olmalıdırlar. 40 gün öncə Rusiya müstəsna həyasızlıqla Xerson, Zaparojye, Donbas bölgəsini öz ərazisi elan etdi, Rusiyanın indiki Konstitusiyasına görə həmin bölgələr Rusiya Federasiyası ərazisidir. Öz qanunlarına və KTMT-nin qaydalarına görə indi Rusiya “təcavüzə” uğrayıb, “işğala” məruz qalır, “əraziləri” atəşə tutulur, torpaq itkisi ilə üzləşir – amma görünən odur ki, Rusiya öz müttəfiqləri olan KTMT bir qırağa, heç öz əhalisinə belə, məsələn, Xersonun Rusiya torpağı olduğuna inandıra bilməyib, Kremlin əsl məğlubiyyəti məhz budur.