28 ildən sonra Natəvanın da nigaran ruhu rahatlıq tapıb
Bakıda təşvişə düşənlər kimlərdir?
“İrs” nəşrləri seriyasından Şuşa haqqında kitabların təqdimatı keçirilib
Bildiyimiz kimi, Heydər Əliyev Fondu və Dövlət Turizm Agentliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada dünyanın müxtəlif ölkələrindən gələn kulinarlarının iştirakı ilə Şuşa Birinci Beynəlxalq Kulinariya Festivalı keçirilib.
Beləcə uzun illər düşmən əsarətində qalan doğma şəhərimiz yüzlərlə insana qucaq açıb.
Böyük marağa səbəb olan bu əhəmiyyətli tədbirdə kulinarlarla yanaşı teatr kollektivləri, həmçinin kuklaçılar da təmsil olunublar.
Belə ki, Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrının təmsilçiləri sənət ocağının direktoru, Əməkdar mədəniyyət işçisi Rəşad Əhmədzadənin başçılığı ilə festivalda zəngin proqramla çıxış ediblər.
Teatrın nəzdindəki “Oyuq” teatr-studiyasının rəhbəri Səidə Haqverdiyeva və onun istedadlı yetirmələri də qədim şəhərdə zəngin kukla sənəti nümunələri ilə marağa səbəb olublar.
Kuklaçılar festival müddətində hər gün qonaqlar qarşısında “Müsyö Jordan və Dərviş Məstəli şah”, “O olmasın, bu olsun” tamaşaları, eləcə də milli oyunlardan ibarət kompozisiyalarla çıxışlar ediblər.
“Oyuq”çulara gəlincə onlar aktyorluq məharətləri ilə yanaşı vokal imkanlarını da məharətlə nümayiş etdiriblər.
Qeyd edək ki, “Şuşa İli” çərçivəsində marionet kuklalarla yeni tamaşanın hazırlanması işlərinə də başlanılıb və səfərdən qayıdan heyət sabahdan məşqlərə start verəcək.