Cənubi Koreya iki yeni nüvə reaktorunun tikintisinə icazə verib
Cənubi Koreya və Yaponiyadan etirazlar gecikmədi
Kim Çen Inın dünənki səs-küylü bəyanatına qarşı Seulda üçlü zirvə görüşü
Cənubi Koreya ölkədə azalan doğum nisbətini artırmaq məqsədilə doğulan hər körpə üçün valideynlərə 100 milyon von (72 min dollardan çox) nağd pul ödəməyi düşünür.
Cənubi Koreya hökumətinin Korrupsiyaya Qarşı Mübarizə və Mülki Hüquqlar Komissiyası icradan əvvəl ictimai rəyi ölçmək üçün ictimai rəy sorğusu keçirir.
Aprelin 17-də başlayan sorğuda proqram üçün hər il 22 trilyon von (16 milyard dollara) xərcləmənin məqbul olub-olmadığını və maddi təşviqin ölkədəki cütlükləri uşaq sahibi olmağa sövq edib-etməyəcəyini anlamaq üçün dörd suala cavab axtarılır.
Bu məbləğ aşağı doğum səviyyəsinin aradan qaldırılması üçün təşəbbüslərə ayrılan hər il 48 trilyon von (təxminən 34.6 milyard dollar) təşkil edən cari milli büdcənin təxminən yarısına bərabərdir.
Komissiyanın açıqlamasında deyilir: “Biz birbaşa maliyyə yardımının effektiv həll yolu olub-olmadığını müəyyən etmək üçün ölkənin doğum təşviqi siyasətini yenidən qiymətləndirməyi planlaşdırırıq".
Cənubi Koreya hökuməti və siyasətçiləri uşaq doğumunun azalması böhranını həll etmək üçün yeni və innovativ tədbirlər tapmağa çalışırlar. Ölkədə doğum nisbətləri 2023-cü ildə bir qadına 0,72 körpəyə enərək, ən aşağı milli doğum səviyyəsidir.
Ölkədəki demoqrafik böhran bir sıra amillərlə əlaqələndirilir, lakin koreyalı cütlüklərin yaşayış dəyərinin artması və həyat keyfiyyətinin aşağı düşməsi ilə bağlı məyusluğu əsas səbəb kimi görünür.
Hökumətin valideynləri həvəsləndirmək proqramının bir hissəsi olaraq, Koreyalı cütlüklər uşaqlarının doğulduğu andan 7 yaşına qədər müxtəlif təşviq və dəstək proqramları vasitəsilə 35 milyon von (25 min dollardan çox) ilə 50 milyon von (36 min dollar) arasında maliyyə yardımı alırlar.
Bu xəbər Cənubi Koreyalı bir şirkətin müdirinin işçilərə uşaq sahibi olmaq və ölkədə doğum nisbətini artırmaq üçün pul təklif etdiyi bir vaxta təsadüf edir. Seulda yerləşən tikinti şirkəti “Booyoung Group” işçilərinə hər dünyaya gələn uşaq üçün 100 milyon von (72 min dollar) ödəməyi planlaşdırır.
Şirkət həmçinin əlavə edib ki, 2021-ci ildən bəri 70 uşaq dünyaya gətirən işçilərinə ümumilikdə 7 milyard von (5 milyon dollar) nağd pul ödəyəcək. Şirkət sözçüsü bildirib ki, bu mükafat kişilər və qadınlar üçün keçərlidir.