ABŞ ilk dəfə Okinavadakı əsgərlərinin sayını azaldır
100-dən çox insan otellərdən çıxa bilməyib
Yaponiyanın ABŞ-ın müttəfiqliyinə ehtiyacı çoxdur
Bu il Yaponiyada 2023-cü ildən sonra ən isti yay olub. “Kyodo” agentliyinin məlumatına görə, Yaponiya Meteorologiya İdarəsi (JMA) 2024-cü ildə ölkədə müşahidə olunacaq ekstremal temperaturlarla bağlı açıqlama verib.
Açıqlamada, bu ilin 2023-cü ildən sonra müqayisəli məlumatların izlənilməyə başladığı 1898-ci ildən bəri rekordların ən isti yay olduğu ifadə edilib.
Açıqlamada iyun-avqust aylarında orta temperaturun 1991–2020-ci illər arasında qeydə alınan orta göstəricidən 1,76 dərəcə yüksək olduğu və bu il ölkə üzrə 914 müşahidə məntəqəsindən 144-də yay aylarında rekord temperaturun qeydə alındığı bildirilib.
Açıqlamada temperaturların sentyabrın ortalarına qədər davam edə biləcəyi vurğulanıb və lazım olduqda kondisionerdən istifadə də daxil olmaqla, isti vurmaya qarşı tədbir görülməsi tövsiyə edilib.
Yaponiya Meteorologiya Agentliyi ölkədə son 125 ilin ən isti yayın 2023-cü ildə yaşandığını bildirib.