İsveç kəşfiyyatı: “Hərbi obyektlər və silah zavodları hədəfə alına bilər”
İsveç baş nazirinin keçmiş millət vəkilinə Türkiyə cavabı
İbadət evinin qarşısına dağıdılmış Qurani-Kərim qoydular
Finlandiyadan NATO bəyanatı: “İrəliləyiş olacaq”
Türkiyənin İsveçdən PKK tələbi Fransanın dövlət kanalını göynədib
İsveçin Stokholm məhkəməsində prokurorlar «Bombardier» şirkəti ilə «Azərbaycan Dəmir Yolları» QSC arasında 2013-cü ildə imzalanmış müqavilədə korrupsiya sövdələşməsində adı keçən Rusiya vətəndaşının azadlığa buraxılması haqda qərara protest veriblər. Virtualaz.org xarici KİV-lərə istinadən xəbər verir ki, məhkəmə oktyabrın 4-də «Bombardier» şirkətinin İsveç törəmə şirkətinin əməkdaşı Yevgeni Pavlovun 7 aylıq həbsdən sonra buraxılmasına qərar verib. Məhkəmə hesab edib ki, Pavlovun «Bombardier» şirkəti ilə Azərbaycan məmTurları arasında korrupsiya sövdələşməsinə dair tutarlı sübut yoxdur. Hərçənd ki, məhkəmə Pavlovun elektron yazışmalarında dəmir yolları üçün siqnalizasiya avadanlıqlarının «Multiserv Overseas» offşor şirkəti üzərindən Azərbaycana on dəfələrlə baha qiymətə satılması barədə müzakirələrin aparıldığını qəbul edib. Hakimin mövqeyinə görə, qiymətdə bu şişirtmə Pavlovun Azərbaycan məmurlarına rüşvət verdiyini sübuta yetirə bilməz.
Lakin bugünkü məhkəmədə prokuror Tomas Forsberq (Thomas Forsberg) bildirib : «Əsas məsələ odur ki, bu müqavilə üzrə əldə edilmiş mənfəət ədalətlidir, ya yox?»Forsberq və onun həmkarı-prokuror Staffan Edlund bildiriblər ki, həmin sövdələşmədən Azərbaycan Dəmir Yollarının adı açıqlanmaan dövlət qulluqçusuna 100 milyon dollar ötürülüb. «Bu, həmin dövlət quluqçsuna dəxli olan özəl şirkətin gəliri ilə müqayisə olunan məbləğdir»-prokuror bildirib.